Welcome to Malvern Online Academy!

English Course

Featured course

image
TOEFL Exam Practice – Basic

US$30 for 1 year access

Course content

This is an exam practice could where you can try taking TOEFL questions to improve your language skills and ability to succeed in the exam.

The tests all use adaptive practice which means the system will automatically calculate your strengths and weaknesses and provide you with exam questions designed to challenge your weaknesses and build your strengths.

Included:

  • 100 listening practice questions
  • 100 reading practice questions
  • Detailed analysis of your skills

To be updated ...
Cost of access for 1 year

US$30 for 1 year access


image
Private one-to-one live lesson with a tutor
Introduction

This is a one hour online lesson with a qualified and experienced tutor. You will receive an individual study plan and lessons which are designed specifically for you and your requirements.


Course Objectives

Your teacher will design lessons specifically for you. When you join our private lessons you will receive a needs analysis to help us understand exactly what you need.

In this course your will practice:

  • Speaking
  • Listening
  • Writing
  • Reading
  • Vocabulary
  • Grammar
  • Pronunciation

 


$50 per hour

image
Intermediate – Live Group Lessons

$50 for 5 lessons

Intermediate live group lessons

In this course you will study the course materials with an English teacher online at Intermediate Level.  You can book 5 lessons at a time.

You will improve your speaking, listening, reading and writing skills, through studying carefully and attractively designed interactive lessons with a native speaker.


Intermediate level course objectives

To improve your English speaking confidence by conversing with a native speaker.

To improve your grammar ability by taking part in interactive grammar lessons.

To increase your vocabulary knowledge and pronunciation through the reading of short texts.

To improve your writing skills by undertaking short weekly writing assignments which will be marked by your teacher.

 

 

 

 


Cost of lessons

$50 for 5 lessons